Ana Sayfa Karabük Safranbolu Eskipazar Yenice Eflani Ovacık
4 Eylül 2015 Cuma, 00:23

E-Kart Web Rehber Seri İlan Foto Galeri Firma Rehber Oyunlar
Karabük Haberleşme Grubu Ziyaretçi Defteri Seçtiklerimiz Kardemir Karabük Spor Hakkı Bilgücü Mustafa Yanık
 Karabük Genel Yapı
Karabük'ün Coğrafi Konumu
Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Karabük İli, 40° 57' ve 41° 34' Kuzey enlemleriyle 32° 04' ve 33° 06' Doğu boylamları arasında yer almaktadır. Yüzölçümünün 4145 km² olup, kuzeyde Bartın (80 km.), kuzeydoğu ve doğuda Kastamonu (120 km.), güneydoğuda Çankırı (195 km.), güneybatıda Bolu (130 km.), batıda Zonguldak (170 km.) illeriyle komşudur. Ankara’ya 230 km., İstanbul’a 400 km. uzaklıktadır.
Karabük İdari Yapısı
    Karabük ilk önceleri Safranbolu ilçesinin öğlebeli Köyüne bağlı bir köyaltı yerleşim birimi ve Ankara - Zonguldak Demiryolu üzerinde küçük bir istasyon iken 3 Nisan 1937'de demir-çelik fabrikalarının temelinin atılmasını müteakip süratle nüfusu artmaya başlamış, 25 Haziran 1939'da belediye teşkilatı kurulmuş, 1941 yılında Safranbolu ilçesine bağlı bucak olmuştur. 3 Mart 1953 tarihinde 6068 sayılı kanunla ilçeye dönüştürülen Karabük 6 Haziran 1995 tarihinde 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye'nin 78. İli olmuştur.
    Karabük Merkez İlçe, Eflani, Safranbolu ve Yenice ilçeleri Zonguldak ilinden Eskipazar ve Ovacık ilçeleri ise Çankırı ilinden ayrılarak Karabük ili oluşturulmuştur. Karabük merkez dahil 6 ilçe 8 belediye ve 273 köyden oluşmaktadır.
    Karabük'ün yüzölçümü 4145 Km2, Toplam nüfusu ise 229690'dır. Nüfusun 159582'si Şehir merkezlerinde, 70 106'sı ise köylerde yaşamaktadır.Karabük; Zonguldak, Kastamonu, Çankırı, Bartın ve Bolu illerine komşudur.
    İl'in Genel İdari Yapisi İlin nüfus artış hızı 1997 Genel Nüfus Sayımı Sonuçlarına göre ise %o -9.96 dır
   19 mahallesi ve 42 köyü bulunan Karabük'ün nüfusunun 102.708' i şehir merkezinde, 14.680' i köylerde yaşamaktadır. Yüzölçümü 704 kilometrekare, denizden yüksekliği 280 m. dir. En önemli akarsuyu Filyos Çayı, en önemli yükseltisi Keltepe (2000 m.)' dir. Yüksek yerlerde karasal iklim görülürken vadi tabanlarında iklim nispeten yumuşaktır.
Karabük' ün ekonomisi demir-çelik sanayiine paralel olarak gelişmiştir. Şehirde kurulu bulunan haddehane ve dökümhaneler demir-çelik sanayinin diğer ürünleridir. Böylece Karabük küçük bir yerleşim yeriyken süratli bir şekilde gelişerek sanayileşme ve dolayısı ile de kentleşme evrimini geçirmiştir. Son yıllarda il ekonomisi çeşitlenmeye başlayarak tekstil, mermer, orman ürünleri ve çimento sanayi kurulmuştur. Merkez ilçe ekonomisi ağırlıklı olarak imalat sanayiine dayanmaktadır
Turizm
  Sanayi kenti olan ilimiz aynı zamanda çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleri ile de büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. İlimizin Ankara ve İstanbul gibi metropol kentlere olan yakınlığı turizm açısından avantaj olarak kabul edilmektedir. İlimiz merkez ilçesinde bulunan Sorgun Yaylası, Avdan Yaylası ve Keltepe gibi yerlerde doğa sporları, atlı yürüyüşler, çadırlı kamp, tırmanma, dağ bisikleti ve doğa yürüyüşleri yapılabilmektedir. Diğer taraftan Bulak Köyünde bulunan Mencilis Mağarasının turizme açılma çalışmaları devam etmektedir. Mağara turizme açıldığında önemli bir turizm merkezi olacaktır.
   İlçemiz Safranbolu’nun geleneksel Türk Evlerini korumadaki başarısıyla 1994 yılında Unesco tarafından Dünya Miras Listesine alınmasıyla İlçemizde hızla gelişen kültür turizminin yanında çevresinde bulunan tabiat varlıkları ve doğal güzelliklerininde turizme açılmasıyla turizminde çeşitlendirmeye gidilebilenecektir. Sarı çiçek Yaylası, Uluyayla, Kirpe Kanyonu, Hızar Mağarası, Hacılarobası Köyü Kaya mezarları gibi yerlerde ilçemiz turizminde önem kazanmaktadır.
   Eskipazar ilçemizdeki Çetiören piknik ve mesire yerinin eşsiz doğal güzellikleri ziyaretçilerini beklemekte olup, Hadri Anapolis antik kentinin turizme açılmasıyla da ilimiz turizmi önemli bir aşama yapması beklenilmektedir. Diğer taraftan Yenice ilçemizde orman denizi olarak adlandırılan mevkinin turizme açılması özellikle fotoğraf sanatçıları ve amatör fotoğrafçıların ilgisini çekecektir. Yine Yenice ilçemizdeki Şeker kanyonunda bulunan zor geçişler macera arayan ve kanyon yürüyüşü yapmak isteyenlerin geleceği yer olacaktır. Eflani İlçemizdeki göletler çadır ve kamp turizmi, olta balıkçılığı, Ovacık İlçemizdeki Boduroğlu Yaylası gezi ve dinlenme amaçlı kullanımlar için İlimizin turizm potansiyeli içinde yer almaktadır.
Sevdiginize Gönderebileceginiz En Güzel Sevgi Mesajlari

Uyumaz Bilgisayar Oem Ürün Katalogu ile Ihtiyaçlarinizi Hem Hesapli Hemde Kaliteli Temin Edin !

Tavsiye Et
Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın
e-mail adresi

© Construction 1995 - 2005
Designed by Ramazan Uyumaz